iPhone 13 Pro přijde se 120 Hz LTPO OLED displejem

Výhradním dodavatelem LTPO OLED displejů pro letošní iPhony 13 bude Samsung, uvedl to The Elec. Tyto dislpeje budou použity u dvou modelů Pro a nabídnou frekvenci 120 Hz.

iPhone 12 Pro Max
iPhone 12 Pro Max

LTPO panely jsou energeticky méně náročné než jejich LTPS protějšky. Nejdůležitější výhodou je adaptivní obnovovací frekvence bez nutnosti použití dalšího hardwaru.

Varianty bez PRO budou nadále využívat starší LTPS displeje, což znamená, že s největší pravděpodobností poběží stále na 60 Hz.

Toto by se mělo změnit v roce 2022, kdy Apple údajně plánuje používat výhradně LTPO OLED pro všechny modely iPhonů. Do té doby by měla být jako druhý dodavatel displejů firma LG kvůli závislosti na Samsungu.

V letošním roce bude mít dostatečné výrobní kapacity pouze Samsung, který je nyní schopen vyrobit 12x více panelů než konkurenční LG, které by mělo do konce tohoto roku zvýšit výrobní kapacity až na polovinu toho, co zvládá vyrobit Samsung.

Výroba LTPO panelů trvá déle, protože technologie vyžaduje přidání oxidační vrstvy (O v názvu). Díky tomu je výroba náročnější a dražší.

Energetická úspora v rozmezí 5-15% je však velkým důvodem ke změně. Apple chtěl údajně 120 Hz obnovovací frekvenci i technologii 5G zahrnout do současných modelů 12, ale kvůli rozpočtu se dostalo pouze na 5G. Technologie LTPO umožní, aby displej běžel na 120 Hz obnovovací frekvenci bez velké zátěže na baterii.

LTPO technologie byla vyvinuta Applem a poprvé využita u chytrých hodinek Apple Watch Series 4 (zde může displej běžet na 1 Hz a výrazně tak šetřit baterii). Prvním telefonem využívající LTPO displej je Samsung Galaxy Note 20 Ultra a je dost pravděpodobné, že se tato technologie objeví také u řady S21, která se představí v rozmezí pár týdnů.

2 reakce na “iPhone 13 Pro přijde se 120 Hz LTPO OLED displejem”

  1. predevsim uz by mohli odstranit ten sileny vyrez… 4 roky stejny vzhled telefonu!!!

Diskuze je uzavřena.