Americká vláda zablokovala dalších osm čínských aplikací

Americký prezident Donald Trump podepsal zcela neočekávaně nařízení, které zakazuje používání osmi čínských aplikací v USA. Údajně představují hrozbu pro národní bezpečnost a mohou zneužívat citlivé údaje v zařízeních uživatelů.Jedním z důvodů takového zákazu je také fakt, že by se podobně ohroženým uživatelem mohl stát také zaměstnanec federální vlády.

Jedná se o tyto aplikace: SHAREit, WeChat Pay, WPS Office, QQ Wallet, Alipay, VMate, CamScanner a Tencent QQ. Za 45 dní již nebudou k dispozici v obchodu Google Play.

Vláda USA se obává, že jsou tyto společnosti spojené s čínskou vládou a mohli by shromažďovat osobní údaje uživatelů bez jejich vědomí. Toto jsou stejná obvinění jako proti firmám Huawei a TikTok.

Je však důležité zmínit, že příkaz vstoupí v platnost až po odchodu Donalda Trumpa z funkce prezidenta, takže je možné, že se vše změní po nástupu nově zvoleného prezidenta Joe Bidena. Dle dostupných informací to zatím ale příliš nevypadá, že by chtěl Biden obchodní válku s Čínou ukončit.