Steve Jobs měl pravdu. Adobe ukončuje podporu Flashe

Technologičtí nadšenci si možná vzpomenou na únor 2010, kdy se novinář na reklamním turné ptal Steva Jobse na otázku, proč nemají iPhony a Pady nainstalovaný Adobe Flash – technologii určené pro animovaný obsah, reklamu a hry.

Adobe Flash
Adobe Flash

Jobs označil tuto technologii jako „procesorovou prasárnu“ plnou bugů a bezpečnostních děr. Zároveň velká energetická náročnost v době testování na iPadech.

O měsíc dříve Jobs zaútočil na Adobe při tradičním setkání zaměstnanců Applu, když řekl, že pouze ve vyjímečných případech, kdy Mac spadne, je to ve většině případů způsobeno Flashem.

V červnu 2010 se na internetu objevilo video, ve kterém hackeři prolamují systém iOS právě díky technologii Flash.

I přes veškerá negativa, která Jobs uvedl (bugy, vybíjení baterie, bezpečnostní díry) by bezpečnostní problémy jen tak nezmizely.

Na druhé straně Google přivítal Adobe Flash s otevřenou náručí a aby se odlišil od Applu, byla tato technologie k dispozici v telefonech Nexus One a Motorola DROID.

I když mobilní Adobe Flash umožňoval hrát hry v prohlížeči, velkým problémem bylo nadměrné vybíjení baterie a celkově nízká rychlost této technologie. Dokonce i zarytí fanoušci Androidu souhlasili s tím, co o Flashi řekl Steve Jobs. Adobe nakonec zařízlo podporu pro mobilní verzi Flashe.

Poslední den roku 2020 tak byl posledním dnem, kdy Adobe nabízelo podporu pro svůj Flash Player. Po 12. lednu 2021 bude zablokování spouštění obsahu v zásuvných modulech.

Steve Jobs měl pravdu, když prohlásil, že HTML5 nahradí Flash. YouTube jako první masivně nasadil webovou technologii HTML5 a přestal využívat Flash. Kdysi téměř všemi využívaná technologie je tak definitivně pryč.

2 reakce na “Steve Jobs měl pravdu. Adobe ukončuje podporu Flashe”

Diskuze je uzavřena.